Pivo nápoj Kráľov

Plzeň

Niečo z histórie

Pivo je skoro tak staré ako ľudstvo samo. Zo začiatku by ste však tento nápoj určite nepoznali. V období starých sumerov bolo pivo kalné a ani jeho chuť by vám ten zlatistý mok, ktorý poznáme teraz, nebola povedomá. V staroveku sa napríklad experimentovalo s pridávaním rôznych byliniek a ovocia. V už v tom veku sa dbalo na kvalitu, veď v časoch babylonskej ríše topili zlých pivovarníkov v ich pive pochybnej kvality. 

Pivo, vyrábané rôznym spôsobom a rôznych chutí, postupne ďalej putovalo históriou až do obdobia 16. storočia, kedy bol vydaný tzv. Bavorský zákon, ktorý určil, že pivo sa smie vyrábať len z troch určených surovín a to vody chmeľu a jačmeňa. Vzniklo pivo plzenského typu, teda ležiak. Kvalita vyrábaných pív však bola značne premenlivá.
V roku 1838 v Plzni sa však všetko zmenilo. 36 sudov pochybnej kvality bolo vyliatych pred Plzenskou radnicou. Týmto sa plzenskí majstri sládkovia zaviazali, že budú vyrábať len kvalitný produkt. 

Rok 1842 je zapísaný zlatým písmom v dejinách pivovarníctva, keď 5. októbra majster sládek Jozef Groll uvaril prvú várka plzenského piva, ako ho poznáme dnes. Prvý krát sa pivo servírovalo na Sveto-martinských slávnostiach na plzenskom námestí. 
Postupom času, si pivo Pilsner Urquell získava viac a viac milovníkov tohto zlatistého moku nie len v Českej republike, ale aj na Slovensku, v celeJ Európe a na Celom svete. Právom sa považuje za jeden z najsilnejších exportných artiklov Českej republiky.

Ďalšie články zo súdka o Pive

Prvá tanková plzeň na strednom slovensku
Prečo Pilsner Urquell?

Pilsner Urquell Tour